Romantycznie i z klasą, czyli aranżacja wnętrz w stylu angielskim

Wnętrza w stylu angielskim zostały stworzone z myślą o rodzinie i przytulności. Mieszkanie w stylu angielskim jest eleganckie i pełne harmonii. Wszędzie jest mnóstwo kwiatów, wzorzystych motywów, miękkich materiałów i jasnych kolorów, których zadaniem jest stworzenie ciepłej, domowej atmosfery. 

Chcesz zaprojektować mieszkanie w stylu angielskim?
+48 601 62 47 81
www.kingasliwa.pl
Zadzwoń, a na pewno pomożemy Ci w tym zadaniu!

Historia stylu angielskiego 

Jak sama nazwa wskazuje – styl angielski przywędrował do polskich mieszkań prosto z Wysp Brytyjskich, a konkretnie z Anglii. Anglicy to naród, który szczególnie ceni sobie więzi rodzinne. Znaczenie rodziny podkreślała już w XIX w. sama królowa Wiktoria, która kładła niebywały nacisk na tę strefę życia. I to właśnie na początek jej panowania przypada rozwój stylu angielskiego. Typowe dla Anglików, oprócz podtrzymywania więzi rodzinnych, jest to, że uwielbiają oni otaczać się rodzinnymi pamiątkami i praktycznymi rzeczami. I to właśnie połączenie tych dwóch elementów tworzy klimat charakterystycznych dla współczesnych domów urządzonych w stylu angielskim. 

Kolory w stylu angielskim 

W aranżacji wnętrz w stylu angielskim dominujące kolory to biel i jasne pastele – róże, błękity, jasne odcienie żółtego. Do tego dobierane są jeden-dwa zdecydowane kolory dodatków – ciemna zieleń, bordo, głęboki niebieski. Ściany we wnętrzach angielskich zwykle malowane są na jeden kolor bazowy, ale bardzo często dodatkowo zdobi je dekoracyjna tapeta lub drewniane listwy i sztukateria.

Miękkie i przytulne materiały

Typowe dla mieszkania w celu angielskim to miękkie i głębokie kanapy z poduszkami. Poduszki mogą znajdować się nie tylko na sofie, ale także na łóżku w sypialni, fotelach i krzesłach. Do tego obowiązkowo pledy i narzuty, które są nieodzownym elementem ocieplającym wnętrze, a przy tym stanowiącym ozdobę. Często obicia meblowe mają motywy kwiatowe. Kwiaty występują nie tylko na tapicerce, ale również na ścianach, tapetach, serwetkach czy porcelanie. 

sypialnia w stylu angielskim

Salon w stylu angielskim 

Salon w stylu angielskim powinien być obowiązkowo wyposażony w kominek. Kominek jest integralnym wyposażeniem większości brytyjskich salonów. Meble w angielskich salonach najlepiej by były wykonane z naturalnego drewna, takiego jak dąb, jesion, orzech, mahoń. Powinny być przy tym eleganckie, posiadać widoczne nogi i wyrzeźbione fronty. Styl angielski to przeciwieństwo minimalizmu charakterystycznego dla stylu skandynawskiego, dlatego w tym wypadku nie razi nadmiar mebli czy dodatków pod warunkiem, że nie zagracają one przestrzeni. Niezbędnymi elementami wyposażenia wiktoriańskich salonów są dywanyobrazy i żyrandole. Stylizowany żyrandol wykonany z metalu, w którym znajdują się imitacje świec, doskonale dopełni pomieszczenie. 

Kuchnia w stylu angielskim

Kuchnia w stylu angielskim jest przytulna, ciepła, pełna jasnych barw i naturalnych materiałów. Styl angielski w kuchni podkreślą stare meble lub kredens pochodzący z epoki wiktoriańskiej. Ważne jest, aby zabudowa kuchni w stylu angielskim była jednym, spójnym ciągiem wypełnionym szafeczkami i półeczkami. Blaty kuchenne powinny zostać wykonane z materiałów naturalnych, na przykład drewna lub kamienia. Centralnym elementem w angielskiej kuchni jest duży stół, przy którym wszyscy domownicy wspólnie spożywają posiłki. Sielankową stylizację kuchni uzupełnią materiały wykończeniowe i dodatki. Idealne będą wszelkiego rodzaju firanki, obrusy, serwety, bieżniki, zastawy kuchenne w motywy kwiatowe.

Łazienka w stylu angielskim

Również łazienka w stylu angielskim musi prezentować się efektownie. Nowoczesna łazienka powinna zostać ukryta “pod płaszczykiem” klasycznej elegancji. Łazienka, podobnie jak inne pomieszczenia urządzone w stylu angielskim, zachwyca jasnymi i pastelowymi barwami. Na takim tle świetnie prezentują się kwiatowe dekory zdobiące ściany. Najlepsze meble do angielskiej łazienki to te wykonane z materiałów naturalnych. Pożądanym jest, aby szafki i szafeczki miały eleganckie fronty zdobione dekoracyjnymi gałkami lub gzymsami. Doskonale w nurt ten wpisują się meble stylizowane na stare. W angielskiej łazience znajdzie się także miejsce na nietypowe rozwiązania – jednym z takich będzie wstawienie do łazienki puf w stylu ludwikowskim na nóżkach. Taki zabieg aranżacyjny z pewnością doda wnętrzu szyku i sprawi, że łazienka będzie się prezentować jeszcze bardziej elegancko.