Prysznic bez brodzika i typowej kabiny, czyli co wybrać do nowoczesnej łazienki?


Coraz więcej osób zamiast tradycyjnej kabiny prysznicowej z brodzikiem decyduje się na nowoczesne rozwiązanie, jakim jest prysznic bez brodzika. Prysznic bez brodzika nie tylko designersko wygląda, ale i zajmuje mniej miejsca w porównaniu z tradycyjnym prysznicem. Jego montaż polega na przymocowaniu ścianek prysznica do odpowiednio wyprofilowanej podłogi w miejscu, w którym wcześniej został zainstalowany odpływ liniowy lub punktowy.

Szukasz osoby, która zaprojektuje Twoją łazienkę?
+48 601 62 47 81
www.kingasliwa.pl
Zapraszamy do kontaktu

Prysznic bez brodzika – niezliczone możliwości aranżacji łazienki 

Prysznice bez brodzika z odpływem na poziomie posadzki są bardzo wygodne, a przy tym wyglądają bardzo estetycznie. Pozwalają one na komfortowe korzystanie z prysznica, a także efektowną aranżację łazienki. Łazienka, dzielona tylko taflami szkła na poszczególne części, prezentuje się niezwykle elegancko. Nie do przecenienia jest również fakt tego, z jaką łatwością można utrzymać taką kabinę w czystości. Płaskie, bezprogowe wejście do łazienki jest nie tylko atrakcyjnym rozwiązaniem w łazience, ale również bardzo komfortową i bezpieczną propozycją na wystrój strefy kąpielowej. Prysznic bez brodzika idealnie sprawdzi się w każdym wnętrzu, a zwłaszcza w tych niewielkich nowoczesnych łazienkach. W małej łazience nie zajmie niepotrzebnie przestrzeni, a przy tym da wrażenie przestronności i optycznie powiększy pomieszczenie. 

łazienka w stylu glamour

Kabina bez brodzika – montaż

Niestety montaż prysznica bez brodzika nie jest możliwy w każdym pomieszczeniu. Jest to związane z grubością wylewki, która musi “pozwalać” na zainstalowanie odpływu wraz z syfonem i zapewnić możliwość zrobienia spadku w posadzce. Z tego też powodu najlepiej prysznic bez brodzika jest zamontować już na etapie budowy domu lub wówczas, gdy planujemy generalny remont łazienki.

W przypadku kabiny bez brodzika konieczne jest umieszczenie odpływu i instalacji kanalizacyjnej pod podłogą. Rura odpływowa powinna być zainstalowana ze standardowym spadkiem 2%. Do ułozonych w sposób umożliwiający spadek wody płytek na podłodze prysznica stosuje się specjalne systemy odwodnień prysznicowych. Do najpopularniejszych należą odpływy liniowe oraz odpływy punktowe. Odpływy liniowe mają większą powierzchnię odbioru wody, mogą znajdować się przy ścianie lub wejściu do prysznica. Odpływy punktowe, czyli tzw. wpusty podłogowe najczęściej montowane są w środkowej części prysznica.

Jeżeli odpływ położony jest tylko kilka centymetrów poniżej poziomu podłogi, łatwo może dojść do zalania. Dlatego podczas montażu kabiny bez brodzika niezbędne jest, aby zadbać o wykonanie prawidłowej izolacji. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. płynnej folii.

nowoczesna kabina prysznicowa

Jakie płytki wybrać do łazienki bez brodzika? 

Bardzo ważną decyzją podczas montażu prysznica bez brodzika jest wybór odpowiednich płytek. Najlepsze będą płytki antypoślizgowe oraz wysokoelastyczne zaprawy i fugi na bazie żywicy epoksydowej, które odporne są na działanie wody. Duże płytki to mniej fug, widać za to załamania posadzki. Mozaika natomiast optycznie niweluje załamania.

Drzwi do kabiny bez brodzika

Do odgrodzenia strefy natryskowej używa się kabin ze szkła hartowanego, które następnie montuje się na wspornikach. Większość drzwi prysznicowych to klasyczne drzwi uchylne z zawiasem po jednej stronie lub drzwi prysznicowe przesuwne. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że zajmują niewiele miejsca. Jeszcze innym rozwiązaniem mogą być drzwi prysznicowe łamane, które również nie wymagają tak dużej przestrzeni, jak standardowe drzwi przesuwne. Poszczególne strefy może także odgradzać sama ścianka działowa lub zasłona prysznicowa. Wiele luksusowych kabin ma coraz większe powierzchnie, dzięki czemu zamiast tradycyjnej kabiny uzyskujemy wydzieloną szkłem strefę natrysku zwaną popularnie walk-in. W większych łazienkach wiele osób rezygnuje z odgradzania natrysku od reszty pomieszczenia, dzięki czemu uzyskuje efekt jednolitej powierzchni.