Pokój dla dziecka

Pokój dziecięcy to szczególne miejsce w naszym domu, w którym  kreatywność łączy się z funkcjonalnością.

Aranżacja i projekt pokoju dziecka

Pokój dziecięcy to szczególne miejsce w naszym domu, w którym  kreatywność łączy się z funkcjonalnością. Przy aranżacji wnętrza pokoju dziecięcego trzeba pamiętać, że pokój dziecka kieruje się całkiem innymi prawami niż wnętrze dorosłych. Urządzając pokój naszym pociechom, nie kierujmy się wyłącznie swoim gustem i upodobaniami, w proces twórczy warto zaangażować samych zainteresowanych.

Pokój dla chłopca

Pokój dla chłopca przede wszystkim powinien posiadać dużo przestrzeni do zabawy i być zaopatrzony w odpowiednie miejsca na przechowywanie zabawek. Chłopcy z reguły nie lubią pastelowych kolorów nazywając je “dziewczęcymi”, dlatego ściany najlepiej pomalować na neutralne kolory, które pozostają niezmienne przez co najmniej kilka lat. W pokojach chłopięcych dobrze sprawdza się biel, szarość, odcienie niebieskiego, granatu oraz zieleni. Aby pokój nabrał charakteru, warto postawić na połączenie kilku odcieni jednocześnie – np. szarości i bieli lub na fototapety z motywami motoryzacyjnymi, piłkarskimi, rycerskimi itp. Dzieci często chcą mieć “wystylizowany” pokój na ulubionego bohatera bajki czy kreskówki. Ważne jest, aby aranżacja pokoju chłopaka pobudzała wyobraźnię, ale jednocześnie nie męczyła nadmiarem. Podstawą zagospodarowania wnętrza jest dobre rozplanowanie funkcji użytkowych. W pokoju chłopca, który chodzi do szkoły, powinna znaleźć się nie tylko strefa do zabawy, ale również do nauki.

Pokój dla dziewczynki

Utarło się przekonanie, że pokoje dla dziewczynek powinny być różowe. Oczywiście pożądanym jest, jeśli w pokoju dziewczynki wprowadzimy delikatny różowy akcent lub pomalujemy ściany na pudrowy róż, jednak jednolity róż w nadmiarze już od kilku sezonów nie jest na topie. W ostatnim czasie w wystroju pokojów dziewczynek zaczął dominować tzw. styl shabby chic rozumiany jako “sfatygowany szyk”. Styl shabby chic jest subtelny, delikatny, we wnętrzu dominuje pastelowa kolorystyka: błękit, róż, mięta i biel. W stylu shabby chic naczelną rolę odgrywają dodatki – poduszki, wazony, ramki, wstążki, kokardki – zwłaszcza w pastelowych odcieniach. Meble powinny bazować na klasycznej, delikatnej, prowansalskiej formie, obowiązkowo w kolorze białym.

Wspólny pokój dla chłopca i dziewczynki – to dobry pomysł?

Urządzanie wspólnego pokoju dla dziewczynki i chłopca nie jest zadaniem prostym. Dwie osobowości, dwa różne charaktery i jedna przestrzeń. Pokój urządzony dla rodzeństwa powinien być funkcjonalny i wygodny, jednocześnie trzeba pamiętać o zaznaczeniu odrębności dzieci. Aranżując wspólne wnętrze dla dziewczynki i chłopca, trzeba zwrócić uwagę na kolor ścian, podłóg i sufitów. Najlepiej wybrać uniwersalną kolorystykę: jasne drewno, odcienie beżu, szarości, bieli, błękitu, przy których dobrze będzie się czuł zarówno chłopiec, jak i dziewczynka. Przy użyciu tapet lub fototapet z ulubionym bohaterem można wydzielić specjalny kącik do zabawy każdego z dzieci. Innym rozwiązaniem na wystrój wnętrza jest podzielenie pokoju na dwie równe części i do każdej z nich podejść jak do odrębnego pomieszczenia. Strefy wspólne zaaranżować w naturalnych barwach, z kolei  strefę snu wyraźnie zaakcentować i oddzielić od siebie. W tak zaaranżowanym pokoju każde z dzieci może znaleźć oddzielną przestrzeń dla siebie.

 

Łóżko to najważniejszy i centralny element każdego pokoju. Najpopularniejszym rodzajem łóżka do wspólnego pokoju dziecięcego jest oczywiście łóżko piętrowe,które zapewni więcej prywatności i zajmie zdecydowanie mniej miejsca niż łóżko tradycyjne. Nowoczesne łóżka piętrowe kuszą ciekawym designem i dostarczają naszym pociechom wiele radości z użytkowania. Podczas wyboru łóżka piętrowego należy kierować się jakością i stabilnością konstrukcji, co przekłada się na bezpieczeństwo dzieci. Poza miejscem do spania, w pokoju dziecięcym każde z dzieci powinno mieć własne miejsce do nauki. Ważne jest, aby dziecko nie było rozpraszane i pracowało w sprzyjających warunkach, dlatego biurko nie powinno być za małe, jednocześnie z wyraźnie zaznaczoną strefą nauki dla każdego z osobna. Jeśli nie mamy miejsca, aby umieścić dwa osobne biurka po dwóch stronach pokoju, dobrze sprawdzi się duży blat wzdłuż okna podzielony na dwie równe części. Aby uniknąć nadmiaru zabawek porozrzucanych po podłodze, najlepiej zaopatrzyć się w pojemniki i kosze na zabawki, które idealnie sprawdzą się w każdym dziecięcym wnętrzu.

 

Z naszą pomocą wspólny pokój dla rodzeństwa będzie dostosowany do potrzeb każdej z naszych pociech. Urządzając pokój dziecka, stworzymy bezpieczne i nowoczesne wnętrze, w którym milusińscy poczują się jak w baśniowej krainie. Pamiętajmy o tym, że dziecięcy pokój w dzień powinien być krainą zabaw i radości, a w nocy przynosić wyciszenie, spokój i sen.