Sypialnia charakter wnetrza

Jedną z najistotniejszych cech poprawnie i wygodnie zaprojektowanej przestrzeni mieszkalnej jest właściwy podział funkcjonalny i utrzymanie dobrej komunikacji pomiędzy pomieszczeniami, których przeznaczenie wzajemnie się dopełnia. Niezależnie od charakteru i stylistyki wnętrza, jak również wielkości użytkowanych pomieszczeń, należy dokonać podziału na strefę związaną z aktywnością w ciągu dnia oraz strefę wyciszenia, odpoczynku i snu.

Istnieje wiele sposobów kształtowania przestrzeni, które mają na celu poprawę funkcjonalności i wygody użytkowania. Zmieniając układ ścian, pozbawionych funkcji nośnych, tworząc przesłony, zamykające miejsca bardziej intymne, wykorzystując nieograniczone możliwości zestawień kolorystycznych oraz efektów świetlnych, można uporać się z każdym, nawet najtrudniejszym problemem uporządkowania przestrzeni. Wyraźne oddzielenie sypialni od salonu, kuchni czy jadalni pozwoli zapewnić każdemu intymność i dobre warunki odpoczynku.

Jak zaprojektować przytulną sypialnię?

Sypialnia, jako miejsce wyjątkowe – intymne i jednocześnie będące przedmiotem dumy, stanowi jedną z najbardziej wymagających domowych przestrzeni. Pomieszczenie to powinno mieć niezakłóconą komunikację z garderobą i łazienką. Bliskie sąsiedztwo tych pomieszczeń pozwala uniknąć krępującego niekiedy przechodzenia przez salon czy jadalnię. Godne polecenia i cieszące się coraz większą popularnością są pokoje sypialne połączone z garderobą i dodatkową, osobistą łazienką. To doskonałe rozwiązanie może być zrealizowane jedynie w większych mieszkaniach, gdzie obok łazienki przypisanej do sypialni, znajduje się miejsce na łazienkę i toaletę z wejściem z przedpokoju, dla wszystkich domowników i gości.

17_1

Garderoba – w sypialni czy w osobnym pomieszczeniu?

Idealna garderoba, zaspokajająca estetyczne i praktyczne wymagania użytkowników, powinna być zaprojektowana jako oddzielne, stosunkowo niewielkie pomieszczenie, pełniące funkcję podręcznej, eleganckiej toaletki czy gotowalni. Wejście do garderoby bezpośrednio z sypialni ułatwia zmianę odzieży i utrzymanie porządku. To praktyczne pomieszczenie może być przechodnie pomiędzy sypialnią i łazienką.

Gdzie w domu powinna znajdować się sypialnia?

Usytuowanie strefy sypialnej w domu uzależnione jest od indywidualnych upodobań mieszkańców oraz możliwości, jakie stwarza bryła budynku. W domu piętrowym w naturalny sposób wyodrębniają się oddzielne strefy. Taki układ sprzyja planowaniu sypialni na górze, a pomieszczeń dziennych na dole. Jeżeli górny poziom stanowi poddasze, lokalizując sypialnię, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dobrą izolację termiczną, aby uniknąć zbytniego nagrzewania pomieszczenia latem i chłodu zimą. Mieszkania na jednej kondygnacji lub domy parterowe o zwartej bryle budynku wymagają zamknięcia korytarza w taki sposób, aby dostęp do strefy sypialnej nie znajdował się w pobliżu wejścia, lecz w głębi mieszkania. Domy o rozczłonkowanej bryle, na planie litery L lub U, pozwalają się w łatwy sposób rozplanować. Na pokoje sypialne najlepiej przeznaczyć pomieszczenia od strony ogrodu, z dala od głównego wejścia. Przy adaptacji pomieszczenia na sypialnię warto wykorzystać możliwość powiązania wnętrza z zewnętrznym otoczeniem, planując wyjście z sypialni na taras, balkon lub bezpośrednio do ogrodu. Z pewnością zadowoli to osoby pragnące bliskiego kontaktu z naturą, dla których poranny zastrzyk świeżego powietrza to pozytywna energia na cały dzień. Planując w sypialni dodatkowe drzwi zewnętrzne, należy przewidzieć dodatkowe zabezpieczenia przed włamaniem.

Indywidualne potrzeby psychiczne użytkownika wykluczają niekiedy nawet najciekawszy pomysł integracji wnętrza sypialni ze światem zewnętrznym. Niektórzy, dla dobrego samopoczucia przed zaśnięciem, potrzebują przestrzeni bardziej odizolowanej. W pomieszczeniu zbyt przeszklonym, otwartym, mogą czuć się źle. Zróżnicowane relacje między domownikami również znajdują swe odzwierciedlenie w sposobach zagospodarowania i wyposażenia sypialni. Tradycyjna, wspólna sypialnia małżeńska, z obszernym łożem po środku, według teorii psychologów, wzmacnia więzi międzyludzkie i daje poczucie bezpieczeństwa. Nie dla każdego jednak stanowi to odpowiednie rozwiązanie. Zwolennicy oddzielnych miejsc do spania cenią sobie zachowanie własnej odrębności wygodę i niezależność.

Jak ustawić łóżko w sypialni?

Sposób ustawienia łóżka w stosunku do ścian we wnętrzu, ma duże znaczenie dla poczucia spokoju i bezpieczeństwa leżącego. Osoby bardziej pewne siebie śpią chętnie na środku pomieszczenia, lękliwi wolą spać przy ścianie. Poczucie bezpieczeństwa śpiącemu daje usytuowanie posłania we wnęce, która w innym rozwiązaniu (z łóżkiem na środku) może być wykorzystana do wbudowania szafy. We wnętrzu sypialni, wyjątkowo istotną rolę odgrywa oświetlenie sztuczne. Aby stworzyć właściwy klimat w sypialni, sprzyjający odpoczynkowi i regeneracji sił, należy unikać stosowania otwartych, bezpośrednich źródeł światła, wykorzystując światło odbite, wydobywające się z ukrytych przed wzrokiem, zabudowanych, lamp. Obok łóżka należy przewidzieć dodatkowe, kierowane źródło światła, w formie lampy stojącej lub kinkietu umożliwiające czytanie przed snem. Łagodne oświetlenie i delikatna, stonowana kolorystyka zestawiona z naturalnymi materiałami pozwolą stworzyć warunki spokoju i wyciszenia tak istotne we wnętrzu każdej sypialni.

Dla wielu osób bardzo istotne znaczenie ma chwila przebudzenia i powitanie poranka. Wpadające przez okno promienie wschodzącego słońca bywają dla niektórych osób przyjemne i pobudzające do aktywności, a dla innych przykre i drażniące. Zwolennicy wczesnego wstawania powinni zaplanować swoją sypialnię od strony wschodniej. Okna skierowane na zachód są dobrym rozwiązaniem dla osób prowadzących nocny tryb życia oraz w sypialni małych dzieci, które potrzebują więcej snu. Lokalizacja sypialni od strony północnej jest korzystna, powoduje, że docierające do niej światło jest rozproszone, daje wizualne poczucie chłodu. Strona południowa naszego domu jest bardziej odpowiednia do lokalizacji pomieszczeń dziennych np. kuchni lub salonu.