Sposoby na efektowne oświetlenie salonu w każdym stylu

Salon nazywany przez niektórych również pokojem dziennym to miejsce, które pełni funkcję praktyczną i dekoracyjną jednocześnie. Często cały wystrój wnętrzazaczyna się właśnie od salonu, gdyż jest to najbardziej reprezentacyjne miejsce w całym domu, do którego zapraszamy rodzinę i znajomych. Przy aranżacji wnętrza salonu niebywale ważne są dodatki, w tym odpowiednie oświetlenie, które pozwoli stworzyć wyjątkową atmosferę i wydobyć z pomieszczenia walory estetyczne.

Dlaczego dobrze dobrane oświetlenie jest tak ważne?

To, na jaki kolor pomalowane są ściany, co znajduje się na podłodze, z czego wykonane są meble i jak są one ustawione, wpływa na to, jak dane pomieszczenie odbieramy. Oświetlenie z kolei jest pewnego rodzaju tłem i akcentem, które dopełnia i zamyka wystrój wnętrza, dlatego nie powinno się go lekceważyć. Oświetlenie oprócz oczywistej funkcji, jaką jest doświetlenie pomieszczenia, pozwala wyznaczyć pewną granicę w pomieszczeniu, oddzielić jedną część od drugiej, co ma istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku salonów otwartych łączonych z aneksem kuchennym. Dzięki dobrze dobranemu oświetleniu możemy dla każdej strefy stworzyć odpowiedni klimat, podkreślić detale, odwrócić uwagę od tych elementów, które chcemy zamaskować, a nawet zmienić proporcje całego pomieszczenia. Nowoczesny salon oprócz funkcji wypoczynkowej, często pełni rolę jadalni lub gabinetu, dlatego w salonie ważne jest zróżnicowanie oświetlenia. Oprócz oświetlenia głównego, które wypełni całą przestrzeń światłem, warto dobrać również takie oświetlenie, które stworzy intymną i przytulną atmosferę idealną do odpoczynku.

Oświetlenie do salonu w stylu skandynawskim

Styl skandynawski to jeden z najpopularniejszych trendów dekoratorskich już od kilku sezonów. Styl ten wyróżnia minimalizm wnętrz, jasne barwy, naturalne materiały wykończeniowe, takie jak choćby surowe drewno i dużo światła, dlatego niezwykle ważnym elementem wystroju wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim jest oświetlenie. Oświetlenie salonu w stylu skandynawskim to okrągłe, delikatne i proste w swojej formie lampy w stonowanych kolorach. W ramach oświetlenia głównego salonu najlepiej sprawdzą się surowe i oszczędne w stylu okrągłe lampy wykonane z metali lub ze szkła. Metalowe oprawy mogą być pełne lub ażurowe w zależności od upodobań.

Jeśli decydujemy się na lampy szklane do salonu w stylu skandynawskim, najlepiej wybrać szkło bezbarwne, przez które widać źródło światła. Lampy w stylu skandynawskim mogą być wykonane z różnych materiałów, często na pozór niepasujących do siebie – na przykład drewno i szkło. Jeśli w naszym salonie mamy wydzieloną część jadalną, wtedy najlepiej postawić na lampy wiszące o nieskomplikowanej budowie, które nie tylko doświetlą nasz stół, ale i skutecznie wydzieloną strefę jadalną. Jeśli w salonie potrzebne jest dodatkowe oświetlenie, dobrym rozwiązaniem będą lampy podłogowe drewniane usytuowane w pobliżu mebli wypoczynkowych, taśmy led lub halogeny. Lampy w stylu skandynawskim powinny nadawać pomieszczeniu naturalne światło, dlatego najlepsze będą źródła światła o ciepłej barwie, które stworzą w pomieszczeniu przytulny klimat.

Podoba Ci się prostota, lekkość i biel we wnętrzu? Zobacz, o czym powinieneś wiedzieć urządzając wnętrze w stylu skandynawskim

aranżacja salonu w stylu skandynawskim
salon w stylu skandynawskim z elementami drewna

Lampy do salonu w stylu klasycznym

Klasyczne oświetlenie cechuje ponadczasowość, szyk i elegancja, dlatego przy aranżacji salonu w stylu klasycznym najlepiej postawić na oryginalne żyrandole, które wprowadzą do wnętrza nutę wytworności. Duży żyrandol zamontowany w centralnym punkcie pokoju dziennego doskonale oświetli całe pomieszczenie. Jako tło lub do doświetlenia innych obiektów najlepiej wykorzystać lampy stołowe, kinkiety lub lampy stojące. Lampy podłogowe powinny mieć proste formy proste, o tkaninowym abażurze. Klasyczne lampy wyróżniają się z jednej strony prostotą i przejrzystością linii, z drugiej zaś są eleganckie i nigdy nie wychodzą z mody. Jeśli zaś chodzi o kolorystykę, w stylu klasycznym sprawdzą się stonowane i neutralne kolory kloszy.

salon urządzony w stylu klasycznym

Lampy w stylu glamour, czyli jakie?

Salon w stylu glamour łączy w sobie szczyptę klasyki z połyskującymi materiałami i barokowymi formami. Przepych wnętrza podkreślają ciemne i mocne kolory ścian, na tle których doskonale wyglądają niebanalne dodatki. Oświetlenie w stylu glamour to lampy, które wyróżniają się starannym wykończeniem, dlatego najczęściej wykonane są ze szlachetnych materiałów, takich jak kryształy, szkło, aksamit czy atłas. Do tego muszą mieć oryginalne kształty. Styl glamour to synonim elegancji i luksusu, dlatego w takich salonach szczególnie dobrze wyglądają kryształowe lampy sufitowe, które podkreślają bogactwo wnętrza. Glamour lubi błysk, dlatego warto zadbać o więcej niż jedno źródło światła.

salon w stylu glamour

Nie masz pomysłu na aranżację salonu?
+48 601 62 47 81
www.kingasliwa.pl
Zadzwoń, a pomożemy Ci zaprojektować salon, w stylu jakim tylko zechcesz