Przytulne mieszkanie w stylu hygge

Styl skandynawski już od dłuższego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością we wnętrzach, ale w ostatnim czasie coraz głośniej jest o duńskim hygge, którego bazę stanowi ów styl nordycki. Hygge w centrum stawia celebrowanie drobnych przyjemności. Wnętrze inspirowane stylem hygge to przede wszystkim maksymalne dążenie do przytulności, dlatego w dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak sprawić, by nasz dom był przytulny i zgodny z duńską filozofią szczęścia.

Szukasz inspiracji na wystrój modnego wnętrza?
+48 601 62 47 81
www.kingasliwa.pl
Skontaktuj się z nami, a zaprojektujemy Twoje mieszkanie

Aranżacja wnętrz w zgodzie z duńską filozofią szczęścia

Duńskie słowo hygge pochodzi od norweskiego dobrego samopoczucia. Nie jest to termin, który można jednoznacznie przetłumaczyć na język polski – najłatwiej słowo to skojarzyć z przytulnością, angielskim coziness, czyli pewnego rodzaju komfortem psychiczno-fizycznym. Duńczycy z własnej filozofii szczęścia stworzyli gorący trend zarówno, jeśli chodzi o styl życia, jak i aranżację wnętrz. A skoro Duńczycy uchodzą za najszczęśliwszy naród na świecie, warto garściami korzystać z ich doświadczenia. Stan hygge można osiągnąć na różne sposoby, ale najprościej zrobić to właśnie w domowym zaciszu. 

Wnętrza w stylu hygge 

Podstawową funkcją wnętrza w stylu hygge powinno być zapewnienie maksymalnego relaksu. Miejscem, w którym najlepiej realizować ten cel może być salon lub sypialnia. Odpowiednio zaaranżowane pomieszczenie sprawi, że wypoczynek z książką w ręku i kubkiem gorącej herbaty będzie stanowił najprzyjemniejszą część dnia.

pomysł na przytulny salon

Jak mieszkać w zgodzie z duńską filozofią szczęścia?

Odpowiednia kolorystyka 

W stylu hygge istotny jest wybór odpowiedniej kolorystyki. Spokojne tonacje beżu, brązu, szarości będą w tym wypadku znakomitym wyborem. Przytulność można osiągnąć również za pomocą intensywniejszych barw. Mocne i wyraziste kolory, takie jak odcienie zielonego i niebieskiego również sprawdzą się w salonach inspirowanych duńską przytulnością.

Wygodna sofa – najważniejszy element wyposażenia w stylu hygge 

Kącik do relaksu, czyli strefa komfortu jest niezbędna we wnętrzach w stylu hygge. Odpowiednio udekorowana kanapa, sofa czy fotel sprawią że odpoczynek po ciężkim dniu nabierze całkiem nowego znaczenia. 

Miękkie poduszki i przytulny kocyk

W przytulnym wnętrzu nie może zabraknąć dekoracyjnych poduszek i miękkich kocy oraz narzut, które są kwintesencją stylu hygge. Im ich więcej, tym lepiej. W stylu hygge bardzo ważną rolę odgrywają wrażenia dotykowe, dlatego trzeba pamiętać, aby wszystkie tkaniny były puszyste i miłe w dotyku.

Kominek 

Sercem domu urządzonego w stylu hygge powinien być kominek. Kominek bardzo często występuje w duńskich domach, gdyż stanowi centrum domowej strefy relaksu. Jeśli budowa kominka nie została zaplanowana na etapie budowy domu, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tradycyjny kominek zastąpić kominkiem elektrycznym albo tzw. biokominkiem. 

kominek w salonie

Oświetlenie 

W stylu hygge ważną rolę odgrywa również klimatyczne oświetlenie. Najlepsze światło to to lekko przytłumione o ciepłej barwie. Duński klimat doskonale podkreślą również zapalone świece, które można rozstawić praktycznie w każdym miejscu w domu.

Naturalne materiały

Mieszkanie w stylu hygge pełne jest naturalnych materiałów, takich jak wiklina czy drewno, które ocieplają wnętrze. Do hygge idealnie pasują drewniane mebleoraz wiklinowe lub rattanowe fotele i dodatki.

Kuchnia w stylu hygge 

W salonach urządzonych w stylu hygge nie brakuje wygodnych foteli, poduszek i miękkich koców, natomiast najważniejszym elementem kuchni w stylu hygge jest duży stół, który pomieści wszystkich domowników, bo w filozofii hygge w centrum stawia się relacje międzyludzkie. Miejsce na wspólne śniadania, obiady i kolacje wprowadza do życia radość i harmonię, która w koncepcji hygge jest tak bardzo pożądana. Wyspy kuchenne i otwarta przestrzeń na salon idealnie wpisują się w styl hygge.