Przestrzeń budowana światłem

Rozpowszechnienie nowoczesnych technologii i materiałów w budownictwie daje nieograniczone możliwości architektom i projektantom wnętrz. Zmiany w zewnętrznym wizerunku obiektów, buduje nowy oblicze ulic i miast. Można to zauważyć przestępując przez próg budynku, który nie stanowi już granicy pomiędzy odrębnymi światami: indywidualnego wnętrza i niczyjego świata zewnętrznego. Światy te pozostają w harmonii, wzajemnie się przenikając, uzupełniają się. Człowiek przebywający w otwartej przestrzeni nie czuje przytłoczenia i ciężaru zamkniętego pomieszczenia, co szczególnie dotyka w ciasnych pomieszczeniach biurowych, poczekalniach, urzędach oraz w małych mieszkaniach, będących spuścizną minionych czasów. Niedostateczna ilość światła dziennego bardzo niekorzystnie wpływa na osoby dłużej przebywające we wnętrzu, powodując złe samopoczucie i stany depresyjne. Zapewnienie dostatecznej ilości światła dziennego, oraz możliwość jego swobodnego przenikania, można rozwiązać poprzez zastosowanie dużych przeszkleń, ścianek wykonanych z pustaków szklanych lub szkła hartowanego oraz innych elementów dekoracyjnych, przepuszczających światło. Dla niektórych, szkło jest tylko bezpostaciowym materiałem o właściwościach zbliżonych do ciała stałego, z nieskrystalizowanymi składnikami, kruchą i pozbawioną szlachetności substancją. Projektanci wnętrz i architekci dostrzegają w wykorzystaniu tego materiału ogromne możliwości, pozwalające tworzyć niesamowite przestrzenie i efekty wizualne. Niewidzialne granice wydzielonych wnętrz, powodują grę świateł i wzajemne przenikanie barw, co eliminuje plastyczną monotonię wnętrza, włączając w kompozycję dynamiczny świat zewnętrzny. Niepowtarzalność i oryginalność wnętrza określa również to, co znajduje się na zewnątrz: krajobraz, historyczne wartości lub współczesna ulica.

Materiałem, który daje możliwość otwarcia przestrzeni jest szkło hartowane, wykorzystywane do budowy ścianek działowych we wnętrzu, a także zewnętrznych przeszkleń, często tworzących całą elewację budynku wzniesioną na stalowej konstrukcji. Takie szkło poddane działaniu wysokiej temperatury i nagłemu schłodzeniu, uzyskuje wysoką wytrzymałość. Wiele rodzajów szkła hartowanego pozwala wykorzystać jego właściwości w różnych sytuacjach i warunkach zewnętrznych. Warstwa chroniąca przed uciążliwym hałasem spowodowanym wzmożonym ruchem drogowym, pozwala odizolować wnętrze, stwarzając komfortowe warunki pracy i odpoczynku w ciszy, dając jednocześnie możliwość obserwacji świata zewnętrznego. Szyby dźwiękoszczelne często są jednocześnie energooszczędne, ich podwójna ochrona powoduje, że hałas pozostaje na zewnątrz, a ciepło wewnątrz. Przy dużym przeszkleniu możemy się zetknąć z niekorzystnym zjawiskiem, jakim jest zbyt duże nasłonecznienie pomieszczeń, prowadzące do nadmiernego nagrzania. Istnieją szyby przeciwdziałające temu zjawisku: absorpcyjne pochłaniając energię słoneczną oraz refleksyjne, odbijające promienie. Szkło hartowane może być ozdobione nadrukiem jedno lub wielobarwnym utrwalonym termicznie w procesie hartowania. Jego przeźroczystość może być modyfikowana odpowiednim trawieniem, piaskowaniem lub lakierowaniem.
Ciekawe rozwiązania architektoniczne, których efekt wizualny potęguje światło, możliwe są dzięki zastosowaniu szklanych kształtek budowlanych. Zgodnie z obowiązującą w Polsce nomenklaturą elementy te dzielą się ze względu na budowę na kształtki pełne, czyli luksfery, oraz pustaki szklane zgrzewane z dwóch wytłoczonych części z pozostawioną wewnątrz pustką powietrzną. Luksfery, chętnie stosowane przez architektów w latach 60-tych, odchodzą obecnie w zapomnienie. Popularność zyskują natomiast pustaki szklane, posiadające lepsze parametry izolacyjne, występują w szerokiej gamie kolorystycznej, zróżnicowanych fakturach i wielkościach.

Ostre bardziej intensywne barwy, wprowadzające dynamikę we wnętrzu posiadają pustaki barwione powierzchniowo, natomiast delikatne, pastelowe odcienie, uzyskuje się poprzez dodanie pigmentu do masy szklanej. Pustaki szklane mają różny stopień przeźroczystości i przepuszczalności światła. Przeźroczyste jak zwykła szyba, mogą być użyte w celu oddzielenia pomieszczeń ogólnie dostępnych, nie wymagających ścisłego zamknięcia. Dzięki specjalnej strukturze otrzymujemy ciekawe dyfuzyjne rozszczepienie światła, mamy tym samym dobrze oświetlone miejsce pracy. Dyskretna ścianka może tworzyć praktyczny aneks jadalny, oddzielony od mniej reprezentacyjnej części kuchni. Wprowadzenie oświetlenia może dodatkowo uatrakcyjnić i podkreślić wygląd szklanej przegrody. Przeźroczystość pustaków szklanych, a tym samym sposób przepuszczania światła, może być modyfikowany układem szkła wewnątrz kształtki. Istnieje duży wybór wzorów, począwszy od prostych, geometrycznych do nieregularnych fal i bąbli powietrznych. Materiał ten można wykorzystywać jako wypełnienie również w większych konstrukcjach tj. dachach, kopułach, a nawet podestach, schodach i podjazdach.

Dla osób, które wolą tradycyjne, klasyczne rozwiązania przestrzeni we wnętrzach, przy udziale światła, idealnym rozwiązaniem jest witraż. Kompozycja wykonana z kawałków szkła, złączonego ołowianymi ramkami w kwatery, może stanowić wypełnienie otworu okiennego, stanowić część przeszklenia w drzwiach lub spełniać rolę dekoracyjnej ścianki działowej. W zależności od kompozycji i rodzaju użytego szkła, witraż może stanowić element wnętrza nowoczesnego lub tradycyjnego. Nowoczesne witraże wyróżniają się oszczędnością barw i często są inspirowane prostym wzorem. Wspaniale prezentują się witraże wyłącznie z białego szkła, oddziaływujące linearnym podziałem kwater. Wykorzystanie właściwości nowoczesnych technologii produkcji i barwienia szkła, których cechą jest różnorodność kolorystyczna, wielość faktur i bogactwo wewnętrznej struktury materiału, daje nieograniczone możliwości tworzenia malarskich kompozycji przy udziale światła.
Nowoczesnym materiałem przepuszczającym światło i dobrze sprawdzającym się przy zastosowaniu lekkich konstrukcji stalowych i systemów aluminiowych jest płyta poliwęglanowa. Atutem tego materiału jest niewielki ciężar własny, duża odporność na uderzenia, obojętność na warunki atmosferyczne oraz dobre parametry izolacyjne i akustyczne. Poliwęglan sprawdza się tam, gdzie zastosowanie szkła jest niemożliwe lub nieekonomiczne. Wielokomorowe szyby poliwęglanowe produkowane są w różnych grubościach, od 4 –25 mm, oraz w szerokiej gamie kolorystycznej. Łatwy sposób kształtowania ich formy pozwala uzyskiwać wymyślne zadaszenia, ścianki oraz inne elementy architektury.