kamień we wnętrzu

Kamień, jako materiał stworzony przez naturę, to oryginalny rysunek struktur mineralnych i ciekawa kolorystyka, układająca się w niepowtarzalne wzory o zróżnicowanej dynamice. Bogactwo faktur i kolorów, uzależnione od rodzaju kamienia, daje nieograniczone możliwości kształtowania przestrzeni, zarówno we wnętrzach, jak i architekturze budynków i całych obszarów miejskich. Architektoniczny dobór wystroju nowych obiektów w sąsiedztwie zabytków, to konieczność wkomponowania nowoczesności w tradycje budownictwa z kamienia. Stosowany od wieków kamień w budownictwie niektórych regionów Polski, ma związek z dostępem tego surowca. Obojętność kamienia na niszczące działanie wielu czynników, doskonała harmonia, jaką tworzy w zestawieniu z drewnem, szkłem, metalem i innymi materiałami sprawia, że cieszy się on od najdawniejszych czasów niesłabnącą popularnością wśród projektantów i inwestorów.

Jaki kamień wybrać do wnętrza?

Wybór rodzaju kamienia bywa niekiedy trudny. Przede wszystkim należy dostosować jego właściwości do wymagań miejsca, w którym będzie zastosowany. Posadzki, okładziny elewacyjne, stopnie schodów zewnętrznych, elementy dekoracyjne w ogrodach, stawiają inne wymogi niż wewnętrzne okładziny ścienne, płyty podłogowe, parapety, blaty i detale dekoracyjne wnętrz.

Zastosowanie granitu we wnętrzach

Odpornością na ścieranie, ściskanie, działanie substancji żrących charakteryzuje się granit. Kamień ten jest również mało nasiąkliwy i twardy – w związku z tym poleca się jego stosowanie przy realizacji wnętrz obiektów użyteczności publicznej. Na zewnątrz granit stosowany jest najczęściej w formie płyt elewacyjnych oraz na nawierzchnie ciągów komunikacyjnych pieszych (posadzki peronów, podłogi w pasażach podziemnych, schody, chodniki).

Wykorzystanie marmuru we wnętrzach

Wyjątkowe walory estetyczne i użytkowe łączy w sobie marmur, kamień delikatniejszy i mniej odporny od granitu. Ogromna różnorodność pod względem kolorów i struktur, daje projektantom nieograniczone możliwości realizowania swoich inspiracji. Marmur, jako materiał wykończeniowy w pomieszczeniach mieszkalnych, cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Szczególnie szerokie zastosowanie znajduje w łazienkach i pokojach kąpielowych, a także jako okładzina podłogowa we wnętrzach gdzie inne materiały narażone są na szybkie zniszczenie. Okazuje się, że naturalny kamień na podłodze, z powodzeniem wygrywa konkurencję z gresem i płytkami ceramicznymi, w pomieszczeniach, takich jak przedpokój, kuchnia, salon z kominkiem.

Jak wykorzystać kamień naturalny w aranżacji wnętrz?

Granitów i marmurów chętnie używa się jako parapety okienne lub jako okładzina schodów. Pojedyncze oszlifowane elementy świetnie spełniają rolę blatów kuchennych lub jako obudowa umywalki w łazience. Wśród detali architektonicznych wnętrza niezwykle urokliwe są kamienne obudowy kominków, zarówno stylizowane, jak i proste w formie, nowoczesne. Granit i marmur bywają niezastąpione jako okładzina schodów. Szczególnie dobrze prezentują się zaprojektowane w ten sposób schody kręte, ażurowe. Stosując kamień polerowany na schodach należy pamiętać o zabezpieczeniu antypoślizgowym na brzegach stopni. Projektując elementy z kamienia można wykorzystać, poza gładką oszlifowaną powierzchnią, fragmenty łamane, obrabiane strumieniem wody (piaskowane), satynowane, matowe.

Podobne właściwości do marmurów posiadają mocno związane wapienie z okolicy Kielc, potocznie określane są jako marmur bolechowicki i marmurem morawica. Wapienie te nadają się do szlifowania i polerowania. Występują w ciepłej gamie kolorystycznej, od jasnych beżów do brązów. W zależności od złoża mogą mieć bogaty rysunek struktur mineralnych lub występować w czystym jednolitym kolorze.

Inne oddziaływanie maja okładziny ścienne, oraz elementy dekoracyjne wykonane z piaskowca. Jest on skałą należącą do rodziny skał okruchowych, powstałą w wyniku diagenezy piasku. Spotyka się je w zróżnicowanej strukturze i gamie kolorystycznej. Niezwykle oryginalne efekty mogą tworzyć ziarna różnej grubości, wzbogacone żyłami i wstawkami, zmieniającymi odcień skały. Kamień ten dobrze sprawdza się jako materiał na kolumny, portale drzwiowe, balustrady kamienne, obudowy kominków, rzadziej jest stosowany na podłodze.

Efekty wizualne, które można uzyskać korzystając z kamiennych skarbów natury, nie ograniczają się tylko do układów kolorystycznych czy komponowania lśniącej i matowej powierzchni. Wykorzystując łamany nieobrobiony kamień, nawet w dużych blokach można traktować go jako oryginalną rzeźbę we wnętrzu lub w ogrodzie.