Drzwi na miarę potrzeb, czyli jak dobrać idealne drzwi do wnętrza?


Dobór odpowiednich drzwi do wnętrza wydaje się sporym wyzwaniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę szeroką ofertę wzorów i rodzajów drzwi dostępnych na rynku. Często zastanawiamy się, czy kolor drzwi należy dobierać do podłóg, ścian, a może do koloru okien? Dziś podpowiadamy, jak wybrać drzwi wewnętrzne.

Jak dobrać kolor drzwi do wnętrza?

Przy wyborze drzwi warto zwrócić uwagę na kolor poszczególnych elementów we wnętrzu. Można wybrać drzwi zbliżone do koloru podłogi lub mocno z nią kontrastujące. Kolorystykę drzwi można także dopasować do koloru mebli. Dobrym wyborem będą drewniane drzwi do drewnianych okien lub drzwi malowane farbą kryjącą do okien tego samego typu. 

Białe drzwi

We wnętrzach skandynawskich doskonale wyglądają drzwi w kolorze białym. Surowe, minimalistyczne wnętrza inspirowane Skandynawią domagają się wręcz jasnego koloru drzwi. Jednak białe drzwi ze względu na swój ponadczasowy i uniwersalny charakter, nie są zarezerwowane tylko do wnętrz skandynawskich. Doskonale wyglądać będą też w przestronnym i nowoczesnym salonie, gdyż efektownie rozświetlą wnętrze. 

Drzwi drewniane 

Przy wyborze drzwi drewnianych trzeba zwrócić uwagę na gatunek i odcień drewna, ponieważ nie każde drewniane drzwi pasują do każdego wnętrza. Dobrze wypadają połączenia na zasadzie kontrastu – jasne drewno z ciemnym drewnem. Jeśli zaś chcemy dobrać odcienie jak najbardziej podobne do siebie, najlepiej będzie zdecydować się na ten sam gatunek drewna. Jasne gatunki drewna to m.in. klon, jesion, buk. Ciemniejsze drewno to z kolei orzech, mahoń, wenge, polisander. Drzwi z jasnego drewna pasują do wnętrz nowoczesnych, pełnych światła. Ciemne gatunki drewna stosujemy głównie we wnętrzach stylowych lub awangardowych.

d

Drzwi szklane do domu

Drzwi szklane, pomimo że nie należą do najtańszych, dają wiele możliwości aranżacyjnych. Podstawową propozycją kolorystyczną są drzwi ze szkła mlecznego lub przezroczystego. Szkło przezroczyste doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie potrzeba intymności, dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń, gdyż będzie niemal niewidoczne. Do łazienek, sypialni, gabinetów domowych lepszym pomysłem będą drzwi mleczne. 

Drzwi przesuwne

W niewielkich pomieszczeniach warto zainstalować drzwi przesuwne. Montaż drzwi przesuwnych pozwala na wygospodarowanie dodatkowego miejsca, dlatego jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na funkcjonalności. Drzwi przesuwne mogą przesuwać się na ścianę lub chować w niej. Można je zamontować zarówno w ściance z płyt kartonowo gipsowych, jak i murowanej.

drzwi wewnętrzne do sypialni

Jakie okucia do drzwi wewnętrznych?

Okucia drzwiowe to dodatkowe elementy, bez których skrzydło drzwiowe nie spełniałoby swojej funkcji. Są to klamki, zamki, ościeżnice czy zawiasy. Podobnie, jak kolor drzwi wybieramy do aranżacji wnętrz, tak okucia drzwiowe wybieramy pod kątem koloru drzwi i rodzaju ich wykończenia. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się także drzwi z ukrytymi zawiasami.  

Klamki, oprócz funkcji praktycznej, spełniają również rolę dekoracyjną, dlatego ich wybór musi być dobrze przemyślany. Wybierając klamkę do drzwi, należy trzymać się zasady, że im większe i grubsze drzwi, tym klamka może być masywniejsza. Jeśli całe wnętrze stylizowane jest na tradycyjne, warto sięgnąć po klasyczne klamki lub klamki do drzwi stylizowane na stare. We wnętrzach bardziej minimalistycznych, świetnie prezentować się będą bardziej minimalistyczne modele.

Prawidłowo dopasowana ościeżnica powinna estetycznie komponować się z drzwiami. Ościeżnice przybierają różne kształty. Mogą łączyć się z drzwiami pod różnym kątem, a szeroki wybór oklein zarówno tych naturalnych, jak i drewnopodobnych pozwala dobrać odcień idealnie dopasowany do koloru drzwi. Ościeżnice regulowane to dobre rozwiązanie do mieszkań, w których są ściany o niestandardowych wymiarach. Z kolei ościeżnice bezprzylgowe wyróżniają się brakiem przylgi, dzięki czemu sprawiają wrażenie modernistyczne.  Nie możemy także zapominać o drzwiach ukrytych, zlicowanych ze ścianą, które doskonale sprawdzą się szczególnie we wnętrzach nowoczesnych.

Szukasz architekta wnętrz?
+48 601 62 47 81
www.kingasliwa.pl
Zapraszamy do kontaktu