Jak zaaranżować małą łazienkę?

Mała łazienka nie musi być problemem. Dzięki odpowiedniej aranżacji wnętrza nawet mała łazienka może zyskać dodatkową przestrzeń i nabrać nowego designu. W ostatnich czasach łazienka przeszła transformację: od przestrzeni wyłącznie użytkowej do oazy spokoju i relaksu. Łazienka to miejsce, w którym zaczynamy dzień i kończymy, to prywatna przestrzeń zarezerwowana wyłącznie dla nas – dlatego tak ważne jest, by estetykę połączyć z jej funkcjonalnością. Nawet niewielka łazienka może sprawiać wrażenie większej, dzięki kilku podstawowym zabiegom aranżacyjnym.

Wanna czy prysznic?

Mała łazienka w bloku nie musi być zmorą domowników. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach podczas urządzania wnętrza, aby nasza łazienka optycznie zyskała dodatkowe m2. Łazienka w niewielkim rozmiarze wymaga jednak kilku wyrzeczeń. Jednym z nich jest zastąpienie wanny odpowiednim prysznicem. Kabina prysznicowa w małej łazience zajmuje mniej miejsca, skutecznie może wypełnić nietypową wnękę, a zamontowana w narożniku pozwala na oszczędność przestrzeni. To, jaki prysznic wybierzemy do naszej łazienki, ma wpływ na to, ile miejsca zaoszczędzimy. Polecanym rozwiązaniem w przypadku małej przestrzeni łazienki jest prysznic bez brodzika. Kabina bez brodzika, a jedynie z odpływem w podłodze i natryskiem zajmuje jeszcze mniej miejsca niż tradycyjna kabina prysznicowa.

prysznic w malej łazience

Nie zawsze jednak możemy zrezygnować z wanny, choćby dlatego, że mamy małe dzieci. Wtedy warto rozważyć zakup wanny w najmniejszej wersji rozmiarowej. Inną jeszcze alternatywą jest wanna z parawanem, która łączy w sobie zalety wanny i prysznica. Wanna w małej łazience wymaga dobrego wykorzystania przestrzeni, dlatego, jeśli nie posiadamy specjalnej wnęki, gdzie możemy umieścić tradycyjną prostokątną wannę, najlepiej zdecydować się na wannę narożnikową.

wanna w małej łazience

Oświetlenie w małej łazience

Oświetlenie w małej łazience ma ogromne znaczenie bez względu na to, czy mamy dostęp do naturalnego źródła światła, czy nie. Częścią łazienki, która wymaga największego doświetlenia, jest strefa lustra, dlatego najlepiej zamontować kinkiety po obu stronach lustra, które skutecznie doświetlą wnętrze. W małych łazienkach idealnie sprawdzają się  oprawy halogenowe (np. w suficie podwieszanym) lub taśmy i paski LED przy szafkach, umywalce, lustrze, które są bezpieczne na działanie wody. Jest to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego oświetlenia. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu i grze świateł łazienka oprócz niezwykłego charakteru i nowoczesnego wyglądu zyskuje nawet kilka metrów dodatkowej powierzchni.

oświetlenie do łazienki

Bo kolor ma znaczenie

Na rynku istnieje wielu kolorów i wzorów płytek, które potrafią korygować małą i niekształtną łazienkę. Trzeba jednak z pewną rezerwą podchodzić do krążących na forach internetowych mitów, iż w małym pomieszczeniu nie można łączyć formatów i kontrastowych kolorów, jak i tych, że duże płytki ceramiczne nie są zalecane do małych łazienek. Otóż odpowiednio zaaranżowany i przemyślany kontrast potrafi zdziałać cuda, a mała łazienka wcale nie wymaga rezygnacji z dużych płytek ceramicznych. Aby optycznie powiększyć przestrzeń łazienki, najlepiej zdecydować się na ściany i podłogę w jaśniejszej tonacji. Mocniejszy akcent kolorystyczny powinien być tylko dodatkiem.

Przy niewielkim rozmiarze łazienki dobrze sprawdzi się wystrój w stylu skandynawskim. W łazience w stylu skandynawskim na pierwszy plan wysuwa się biel. Biel to kolor uniwersalny, który odbija światło, dodatkowo powiększa pomieszczenia i wypukła inne kolory. Sprzymierzeńcem koloru białego jest drewno, ale niekoniecznie musi być prawdziwe. Można zdecydować się na drewniane meble lub płytki ceramiczne imitujące jasne drewno. Drewniane elementy nadają wnętrzu przytulnego wyrazu. Fugę najlepiej dobrać w kolorze płytek, pozwoli to unikać szatkowania się przestrzeni. Jasne płytki można zestawić z płytkami lub dodatkami w innym kolorze np. czerwieni, brązu – trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzić. Drugi kolor powinien być tylko delikatnym akcentem dla jasnego wnętrza łazienki.

Glazura układana poziomo poszerzy wąską łazienkę, z kolei ta układana pionowo optycznie zwiększy jej wysokość. Aby osiągać dwa efekty jednoczenie, dobrym pomysłem jest ułożenie jasnych płytek na trzech ścianach, a na czwartej – płytek ciemniejszych. Przy wykańczaniu wnętrza łazienki, najlepiej unikać zbyt wzorzystych płytek, które optycznie zmniejszają jej przestrzeń. Mała łazienka to walka o każdy centymetr, nie zawsze możemy sobie pozwolić na dekoracje, ale jeśli nie chcemy by nasza łazienka wyglądała nudno – warto postawić na jeden mocny element np. szafkę w innym kolorze.

wnętrze malej łazienki

Im większe lustro tym lepiej…

Lustra w łazience pełnią nie tylko rolę praktyczną, ale również są podstawowym elementem dekoracyjnym. W nowoczesnych łazienkach lustra to nadrzędny element wystroju łazienki, który zajmuje niemal całą powierzchnię ściany. Lustrzane tafle sprawiają, że nawet niewielki pomieszczenie będzie wydawać się bardziej przestronne. Ciekawym rozwiązaniem na optyczne powiększenie powierzchni jest umieszczenie na ścianach wiszących lustrzanych szafek. W ciemnych i małych łazienkach najlepiej zdecydować się na połyskujące powierzchnie. Lakierowane fronty szafek, czy połyskujące płytki dodają wnętrzu kilku centymetrów.

lustra do łazienki

Podwieszana armatura łazienkowa

Trzymając się kilku podstawowych zasad, każdy z nas jest w stanie na kilku metrach stworzyć funkcjonalne i estetyczne wnętrze. Podwieszane WC to bardzo dobre rozwiązanie w małych łazienkach, ponieważ zajmuje mniej miejsca niż to tradycje. Podwieszane szafki łazienkowe doskonale sprawdzają się w małym wnętrzu, gdyż dodają łazience lekkości oraz nowoczesnego charakteru. Pomysłów na zagospodarowanie wnętrza małej łazienki jest wiele, a precyzyjne dopracowanie każdego elementu może sprawić, że właściciele małych łazienek nie będą skazani na nudę.