Styl loftowy w mieszkaniu, czyli jak urządzić modne wnętrze w stylu industrialnym?

Styl loftowy w mieszkaniu, czyli jak urządzić modne wnętrze w stylu industrialnym?

Styl industrialny przybył do Polski z Nowego Jorku w latach 90. XX wieku. Narodził się on z potrzeby adaptacji dawnych budynków przemysłowych na wnętrza mieszkalne. W ten sposób powstały pierwsze lofty, czyli przestrzenie użytkowe mieszczące się na terenie dawnych, opuszczonych fabryk. To, co jest najbardziej charakterystyczne dla współczesnej odmiany stylu industrialnego to duże przestrzenie o minimalistycznym wystroju.

Marzy Ci się wnętrze w stylu industrialnym?
+48 601 62 47 81
www.kingasliwa.pl
Skontaktuj się z nami, a stworzymy dla Ciebie wymarzony projekt mieszkania

 

Co wyróżnia wnętrza w stylu loftowym?

Styl industrialny przez wielu określany jest jako loftowa odmiana stylu nowoczesnego. Loftowe wnętrza są przestronne i oszczędne. Cechuje je minimalizm, surowość i prostota, co wynika z faktu, że ich stylistyka mocno zakorzeniona jest w architekturze fabryk oraz przemysłowych budynków i hal. Najbardziej zauważalną cechą industrialnego wystroju wnętrz jest ogromna i otwarta przestrzeń pozbawiona ścian działowych. W stylu loftowym bardzo często eksponuje się to, co w tradycyjnym budownictwie się ukrywa, czyli widoczne instalacje, surowe ściany, rury czy beton na ścianie. Przy takim wystroju nie ma mowy o zbędnych ozdobach i elementach wyposażenia, które do niczego nie służą.

Styl industrialny stawia na pewnego rodzaju swobodę, wolność i brak ograniczeń, które jeszcze do niedawna zarezerwowane były tylko dla artystów, a dziś coraz częściej wykorzystuje się je w “tradycyjnym” budownictwie.

salon w stylu industrialnym

Jak urządzić wnętrze w stylu industrialnym?

By zaaranżować mieszkanie na styl loftowy, wcale nie musimy mieszkać w pofabrycznym mieszkaniu. Wystarczy pamiętać o podstawowych cechach charakterystycznych dla tego stylu i umiejętnie wprowadzić je do swojego wnętrza.

 

Otwarta przestrzeń i surowe wykończenie

Styl industrialny opiera się głównie na przestronnych wnętrzach, dlatego im mniej ścian działowych, tym lepiej. Aranżując mieszkanie w stylu loftowym, należy traktować wnętrze jako jeden ogromny pokój. Jeśli nie jest to możliwe, warto zastosować kilka prostych trików, optycznie powiększających wnętrze.

Jak już wcześniej zostało wspomniane beton, cegła, drewno, szkło, metal to podstawowe materiały wykończeniowe, które są typowe dla wnętrz w stylu industrialnym. Z metalu można wykonać meble, lampy, jak i inne elementy dekoracyjne. Znakiem rozpoznawczym loftowego stylu są ceglane ściany. Jeśli nie wchodzą one w grę, można wykorzystać fototapetę przedstawiającą stary mur lub kafelki naśladujące cegłę. Takie materiały wprowadzą do wnętrza surowy klimat, który można delikatnie ocieplić elementami z drewna. Betonowa ściana świetnie współgra z drewnianą podłogą. Dodatkowo takie połączenie sprawi, że wnętrze stanie się przytulniejsze.

 

Kolorystyka mieszkania w stylu industrialnym

Wnętrze w stylu industrialnym potrzebuje kolorów, które z jednej strony optycznie powiększą przestrzeń, a z drugiej – sprawią wrażenie chłodu i neutralności. We wnętrzach adaptowanych na stare fabryki i opuszczone przemysłowe budynki przeważają chłodne kolory odbijające światło. Najbardziej typowe są odcienie bieli, szarości, chłodne odcienie brązu. Aby je delikatnie przełamać, warto postawić na dodatki w odcieniach ciemnej czerwieni lub modnego turkusu.

 

Meble w stylu loftowym

W przypadku wyposażenia również należy stawiać na minimalizm i prostotę. Do wnętrz w stylu industrialnym pasują meble, które wyglądają na nieco zużyte, dlatego doskonale będą podkreślać indywidualizm wnętrza. Można je znaleźć na aukcjach internetowych lub w sklepach ze starymi meblami. Idealnie w klimat loftu wpasują się metalowe lub szklane stoły i drewniane dodatki. Warto pamiętać, że meble we wnętrzach industrialnych dobrze jest ustawiać na tej samej wysokości, dzięki czemu nasze pomieszczenie będzie sprawiać wrażenie wyższego.

 

meble w stylu loftowym

 

Industrialne lampy

Ogromne znacznie w stylu industrialnym ma właściwy dobór lamp. Lampy w stylu industrialnym również mają prostą formę. Najczęściej wykonane są z metalu lub szkła. Nie zawsze jednak muszą mieć klosz. Wiele osób stawia po prostu na zwisające żarówki Edisona, które świetnie dopełniają minimalistykę industrialnych wnętrz.

 

Dodatki do stylu industrialnego

Tu zasada jest prosta: im mniej dodatków, tym lepiej. Przy wyborze dodatków do loftowych wnętrz najlepiej ograniczyć się do absolutnego minimum i wybrać te, które są naprawdę niezbędne.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.