Aranżacja wnętrz – 5 wskazówek, jak zaprojektować piękne i funkcjonalne wnętrze

O wyglądzie i funkcjonalności wnętrz decyduje wiele czynników – wielkość pomieszczenia, odpowiednie rozmieszczenie mebli, wybór oświetlenia, kolory ścian, faktury materiałów wykończeniowych itp. Dziś podpowiemy, jak urządzić mieszkanie, aby było ono jednocześnie stylowe i funkcjonalne.

Chcesz skorzystać z fachowej porady architekta wnętrz?
+48 601 62 47 81
www.kingasliwa.pl
Skontaktuj się z nami

Podział mieszkania na strefy

Pierwszym krokiem przy aranżacji wnętrz jest wyraźne zaplanowanie podziału mieszkania na poszczególne strefy – strefę dzienną i strefę nocną. W strefie dziennej – w której spędzamy najwięcej czasu – dobrym pomysłem będzie połączenie pokoju dziennego z kuchnią, zyskując w ten sposób na przestronności wnętrza. Takie rozwiązanie dodatkowo ułatwi domownikom spędzanie większej ilości czasu razem. 

Zawsze jednak należy pamiętać o tym, aby granice poszczególnych pomieszczeń były wyraźnie zaznaczone. Istnieje wiele sposobów, by zaakcentować poszczególne strefy w mieszkaniu. Jednym z nich jest zróżnicowanie posadzki albo wysokości sufitów. Jeżeli nie mamy możliwości połączenia salonu z kuchnią, pokój dzienny zaprojektujmy jak najbliżej kuchni. To właśnie w tych pomieszczeniach najczęściej przebiega komunikacja, dlatego musi być ona wygodna dla wszystkich domowników. 

Jeżeli tylko dysponujemy odpowiednim metrażem, strefę dzienną najlepiej umieścić jak najdalej od strefy nocnej. W przypadku domów piętrowych strefa nocna, czyli sypialnia z łazienkami znajduje się zazwyczaj na piętrze lub poddaszu. Natomiast salon, kuchnię czy gabinet aranżuje się na parterze.

salon łączony z aneksem kuchennym

Dobór kolorystyki wnętrza

Nie jest tajemnicą, że kolory odgrywają kluczową rolę w aranżacji wnętrz. Odpowiednio dobrane nie tylko podkreślają cały wystrój mieszkania, ale mogą je także optycznie powiększyć lub sprawić, że będzie wydawało się mniejsze. Kolory ścian dobiera się najczęściej na dwa sposoby – możemy konsekwentnie starać się zastosować jeden kolor lub jedną wybraną paletę kolorystyczną we wszystkich pomieszczeniach i w ten sposób ujednolicić wystrój i osiągnąć efekt harmonii lub zastosować wyraźnie zróżnicowane i kontrastowe barwy, które wyraźnie podzielą nasze mieszkanie i sprawią, że stanie się ono bardziej dynamiczne. Obecnie bardzo popularne są odcienie szarości, biele, beże i kolory pastelowe. Nie są one tylko ładne, ale przede wszystkim ponadczasowe. Pasują zarówno do mieszkań nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych. Jasne kolory ścian świetnie odnajdują się w stylu skandynawskim, który nieustannie urzeka coraz to nowych jego sympatyków. 

Dobór oświetlenia

Funkcjonalny projekt wnętrza powinien uwzględniać właściwy dobór oświetlenia po to, aby zapewnić odpowiednią ilość światła. Światło w domu należy podzielić na trzy grupy – główne, miejscowe i dekoracyjne. Wszystkie te rodzaje muszą się nawzajem uzupełniać. Idąc tym tropem, nie powinno się aranżacji salonu kończyć tylko na jednej lampie sufitowej. Trzeba mu nadać odpowiedniego klimatu poprzez grę świateł. Oświetlenie ogólne jest tłem dla miejscowego. Jego głównym zadaniem jest oświetlenie całego pomieszczenia, dlatego powinno być zlokalizowane w centralnym punkcie. Oświetlenie miejscowe służy do oświetlenia tych miejsc, w których wykonujemy jakieś czynności, np. przygotowywanie posiłków, czytanie książek. Natomiast oświetlenie dekoracyjne ma na celu podkreślenie walorów wnętrza. Dzięki mu możemy zaakcentować meble, obrazy, inne elementy, które są ozdobą domu. W roli oświetlenia dekoracyjnego doskonale sprawdzą się taśmy led. 

oświetlenie nowoczesnej sypialni

Materiały wykończeniowe

Tu zasada jest tylko jedna – na pewno warto zainwestować w dobrej jakości i trwałe materiały, bo, po pierwsze, nawet bardzo prosto urządzone wnętrze wygląda wtedy elegancko, a po drugie – przynosi to korzyści finansowe w dłuższej perspektywie. Dobrej jakości materiały wykończeniowe będą nam służyć na lata.

Meble

Dobrze dobrane meble do wnętrz podkreślą wybrany styl aranżacyjny i zapewnią komfort użytkowania. Ważne zatem jest, aby wybierać je w sposób przemyślany. Istotne również będzie dopasowanie elementów wyposażenia do rozmiarów oraz przeznaczenia pomieszczeń. Inną funkcję przecież będą spełniać meble kuchenne, a inną meble do salonu. Wybierając meble do swojego mieszkania, możemy skorzystać z produktów gotowych lub zdecydować się na meble na zamówienie.